Zpráva pro Akademii

 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky

 • autor: Franz Kafka
  režie: Katharina Schmitt
  scéna: Pavel Svoboda
  kostýmy: Patricia Talacko
  hudba: Nick Gill
  dramaturgie: Jakub Režný
  překlad: Vladimír Kafka
  adaptace: Katharina Schmitt, Jakub Režný
  video: Peter Fabo
  asistentka režie: Anna Mášová

  hrají: Zuzana Stivínová, Ivan Lupták

  „Vaše opičáctví, vážení, pokud máte něco takového za sebou, vám nemůže být vzdálenější než mé opičáctví mně.“

  Pokud Darwin má pravdu, a člověk je příbuzný opice, je bůh mrtvý a lidskost se nedefinuje milosrdenstvím, nýbrž vzdáleností od všeho zvířecího.

  Pokud jde však o mne, netoužila jsem po svobodě ani tehdy, ani dnes. Mimochodem: mezi lidmi je svoboda až příliš častým klamem. A jako se svoboda počítá k nejvznešenějším citům, tak i příslušný klam je z nejvznešenějších.

  Přednáška Opice před vědeckou obcí. Popis procesu sebeoptimalizace. Situace, která pro Opici nemá jiné východisko než nemilosrdnou adaptaci.

  Inscenace řeší téma identity a zkoumá zvířeckost v lidech. Pro tvůrce je to mimo jiné otázka mocenského diskursu, jehož základ tvoří jazyk a jeho osvojení. Příběh Opice je příběhem vzdělávání. Cesta od zvířete k člověkovi je proces nemilosrdného sebezdokonalování.

  Inscenace je koncipována jako prostorová instalace, v rámci které se publikum pohybuje v prostorách divadla. Cesta od neschopnosti mluvit k ovládání jazyka se odráží v režijních prostředcích inscenace – např. ve využití voice overu jako vniřního hlasu hlavní postavy.

  Zuzana Stivínová a Ivan Lupták v inscenaci o tom, co se nazývá civilizace z pohledu opice.

   

  Přednáška humanoidního robota Sofie o budoucnosti umělé inteligence.
  Sofie patří do nižší kategorie umělé inteligence a učí se zejména díky vizuálnímu zpracování dat a rozpoznávání obličeje. Napodobuje lidská gesta a výrazy obličeje. Je schopna odpovídat na řadu otázek a vést konverzace v předem definovaných tématech (např. o počasí, o robotech).

  premiéra: 22. 2. 2018