Pražské jaro 2018: Prague Modern
PROGRAM

  • Jonathan Harvey: Sringara Chaconne
  • Gérard Grisey: Talea
  • Salvatore Sciarrino: Introduzione all’oscuro
  • Ondřej Adámek: Karakuri (česká premiéra)

INTERPRETI

  • Prague Modern
  • Shigeko Hata – soprán
  • Baldur Brönnimann – dirigent

Mezi českými soubory zaměřenými na interpretaci soudobé hudby má zvláštní postavení soubor Prague Modern. Je to dáno zkušenostmi a neutuchající aktivitou jeho zakladatele a uměleckého vedoucího Davida Danela, který kolem sebe shromáždil nejlepší hudebníky své generace daného žánru. Prague Modern představí pestrý program sestavený ze světových klasiků současné hudby a jednoho českého skladatele.

Jonathan Harvey, britský skladatel a svérázný hudební myslitel ve skladbe Sringara Chaconne spojil indické inspirace s konceptem variační formy založené na několika akordech. V díle Gérarda Griseye Talea si připomeneme francouzský smysl pro hudební barevnost a v introduzione all oscuro Itala Salvatore Sciarrina se dotkneme temného tajemna, ze kterého se vynořují názvuky povědomých melodií. Vrcholem večera pak bude provedení vokálně instrumentálního díla Karakouri Ondřeje Adámka, dílo plné hravosti a zvukového půvabu, jemuž byla inspirací japonská mechanická hračka.

Soubor Prague Modern byl založen v roce 2008 na půdě PKF – Prague Philharmonia francouzským dirigentem Michelem Swierczewskim, který byl zároveň jeho dirigentem do roku 2011. Roku 2009 se ansámbl osamostatnil a jeho uměleckým vedoucím se stal David Danel. Soubor vystupoval na festivalech jako Musica v Štrasburku, francouzský Festival Theatre d’Orleans, český Contempuls, Pražské premiéry a spolupracoval s dirigenty a sólisty, jejichž výčet je skutečně obdivuhodný: Christophe Desjardins, Pascal Gallois, Roland Kluttig, Martha Cluver, Stephan Winkler, Jonathan Powell, Jan Talich, Jiří Bárta, Petr Jiříkovský, Irena Troupová.

Sólistkou v Adámkově skladbě bude Shigeko Hata, japonská zpěvačka působící ve Francii, která hostovala v operních domech jako např. Opéra de Lille, Grand Théatre d’Aix-en-Provence, Opéra de Rouen.

Dirigentem koncertu bude Baldur Brönnimann, švýcarský dirigent, který hostoval u orchestrů jako Oslo Philharmonic, Royal Stockholm Philharmonic, Britten Sinfonia, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony and Seoul Philharmonic a v současné době je hlavním dirigentem Basel Sinfonietta. Je zaměřen na intepretaci soudobé hudby a premiéroval díla skladatelů jako Harrison Birtwistle, Brett Dean, Unsuk Chin, Thomas Ades, John Adams and Jonathan Harvey.