Molyneuxova otázka

 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky

 • autor: Katharina Schmitt
  režie: Katharina Schmitt
  scéna: Pavel Svoboda
  hudba: Michal Rataj
  dramaturgie: Jakub Režný
  asistentka režie: Anna Mášová

  hrají: Pavlína Štorková, Jakub Gottwald

  Molyneuxova otázka se zabývá tématem snů nevidomých. Vztahují se k vizuálně založeným myšlenkám? Jak zní? A jak se vytvářejí narativní struktury ve snech lidí, kteří nikdy neviděli a jejichž podvědomí se nevyjadřuje obrazy? Název inscenace vychází z filozofické otázky britského přírodního filozofa Williama Molyneux z roku 1688, která tematizuje fungování lidského poznávání skrze slepotu: pokud by člověk, který se narodil slepý, opět viděl díky operaci, byl by s to rozpoznat kostku a kouli podle vzhledu? Nebo by se jich musel dotknout?

  Vychozím bodem projektu je série rozhovorů, které Katharina Schmitt udělala v roce 2016 v Praze a ve Vídni s lidmi, kteři se narodili nevidomí. Na základě těchto rozhovorů vznikl dramatický text Kathariny Schmitt a hudební skladba Michala Rataje, jejíž výchozím materiálem jsou tyto rozhovory a jejich zvukové nahrávky.

  Děj textu se odehrává v darkroomu jakéhosi klubu, v prostoru, v němž je haptické vnímání důležitější než vizualita. Nevidomá žena vede dialog s vidícím mužem.

  V roce 2017 vznikly v koprodukci rakouského ORF a Českého rozhlasu Vltava, německojazyčná a českojazyčná rozhlasová verze v režii Kathariny Schmitt.

  Jako další krok projektu se bude realizovat Molyneuxová otázka jako performativní instalace v listopadu 2018 berlínské galerii EIGEN+ART Lab a v prosinci 2018 jako inscenace ve Studiu Hrdinů.

  Molyneuxova otázka bude konfrontovat vizuálnost a haptičnost s performance, která  divákům v naprosto ztemnělém prostoru vizualitu zpočátku zapře. Zaměření na haptiku, zvukové a prostorové napětí umožňuje, aby přednost vizuality byla podkopána a zpochybněna. Kolik vidíme, když vidíme? Kolik, když nic nevidíme?

   

  Partnery projektu jsou:

  logo-cernobile-ve-formatu-jpg

   

  Ministerstvo kultury ČR-  zahraniční odbor

  EHF 2010/Konrad Adenauer Stiftung

  EHF 2010_Logo

  foto