Dílo

 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky

 • autor: Elfriede Jelinek
  překlad: Jitka Jílková
  režie: Miroslav Bambušek
  dramaturgie: Jan Horák
  scéna a kostýmy: Zuzana Krejzková
  hudba: Tomás Vtípil
  video: Pavel Havrda a Jaroslav Svoboda
  poradce a překladatel reálií o Kaprunu: Miloslav Man

  hrají: Magdalena Sidonová, Milan Stehlík, Dora Bouzková, Tereza Hofová, Jakub Gottwald, Robert Mikluš, Jan Horváth, Tomáš Vtípil
  délka představení: 100 minut

  Hra Elfriede Jelinek Dílo patří mezi ty z jejích her, v nichž se kriticky dívá na historii Rakouska. Zlostně zde staví do kontrastu národní mýtus o Kaprunu jako ráji turismu s místem obrovského utrpení. S apelem a ironií jí vlastní nás seznamuje s okolnostmi za nichž vzniklo vodní dílo Kaprun, jedna z největších akumulačních vodních elektráren na světě, a odkrývá promlčenou paměť utrpení.

  Se stavbou elektrárny se začalo v květnu 1938 a u položení základního kamene byl příznačně přítomen i ministr propagandy Hermann Göring. Na stavbě pracovali nejprve dobrovolníci, poté totálně nasazení a nakonec i váleční zajatci. V až otrockých podmínkách byla smrt na denním pořádku a skutečná čísla obětí jsou dnes již nejspíš nedohledatelná a v lepším případě se stávají alespoň předmětem spekulací.

  V inscenaci Miroslava Bambuška si do Kaprunu v rámci stylizovaného teambuildingu přijíždí užít únikovou hru „Dílo“ čtveřice turistů. Jejich znepokojující adventura je tragikomickou alegorií boje člověka s přírodou. Hraje se o touze po moci nad přírodou, o souboji člověka s její silou.

  Inscenace vzniká v koprodukci s O.S. Mezery.

  logo_mezery

  Hra byla prvně uvedena ve vídeňském Burgtheatru v dubnu 2003.

  ohlasy:

  Představení oplývá silnou vizuální, ale také barvitou zvukovou stránkou, zajišťovanou předtočenými smyčkami i dvěma živými hudebníky ovládajícími bicí, housle, flétnu i zpěv. (…) Jednotlivé obrazy tvořivě využívají možností industriálně působivé scény, důmyslně se zde čaruje s nasvícením, s rekvizitami, s bizarními kostýmy.
  Saša Hrbotický, aktualne.cz, 22/2/2017

  … divák si z inscenace odnáší nejen mocný obrazový, ale i zvukový zážitek. Bambuškovo Dílo je skutečně vším, co význam tohoto slova na poli divadla obnáší.
  Marcela Magdová / deník Metro / 13/3/2017

  premiéra: 19. 2. 2017
  foto ohlasy