Série bezdůvodných aktů

 • Koupit vstupenky

 • autor: Ondřej Novotný
  režie: Eva Rysová
  scéna: Ondřej Synek, Adéla Součková
  kostýmy: Anna Vránová
  hudba: Zuzanna a Antonis Skolias
  dramaturgie: Ondřej Novotný

  hrají: Julie Goetzová, Marie Jansová, Ondřej Jiráček, Jiří Kniha, Václav Marhold
  délka představení: 120 minut


  Dramatická báseň o nicotě.

  Opulentní hostina je záminkou k manipulaci, mocenskému boji i naivnímu hledání dobra, pravdy, krásy. V komorní atmosféře luxusní vily hledáme kořeny vlastní nicotnosti, nihilismu prorůstajícímu do všech společenských vrstev, rodinných vazeb i buněk lidského organismu, pátráme po příčinách zdánlivě bezdůvodného a zbytečného zla, ze skříní vytahujeme kostlivce kanibalistických bakchanálií i plejtváků obrovských. Přízračná a absurdní atmosféra se snoubí se sklony pro jazykový experiment. Milujeme toho, kdo nás nemiluje, můžeme se mstít i nechat si transplantovat hlavu. Jídelna, obývák i bazén se proměňují v bitevní pole, které můžeme ovládnout nebo se nechat sežrat. Útržky křivd jako předehra k tanci smrti. A přesto: člověk je v podstatě biofilský! Tak proč?

  „Najednou sucho bylo v papučích a sucho v ústech a sucho v ledvinách a přešli člověka našeho fóry ze středečního mariáše, náš člověk poznal opravdovou bídu a takto si prozpěvovat počal: Kde domov můj, kde domov můj, jak slepý žebrák. I zjevil se člověku našemu hlas a takový rozhovor spolu vedli:

  – Správce ti říká: Žij!
  – Mně se nechce.
  – Potom však zhyneš!
  – Vždyť je to jedno.
  – Proč jsi uzavřel brány svého domu?
  – Mám pšece nálok nebýt zlaňován.“

  Podpořeno Mezinárodním Visegrádským fondem.

  ohlasy:

  „Série bezdůvodných aktů pracuje s jazykem jako s experimentálním materiálem, který má často blíž k poezii než k dramatickému textu v konvenčním slova smyslu. Autor Ondřej Novotný je mistr básnivého vyjádření, v promluvách hrdinů si pohrává s obsahem i formou, slovy vyčaruje bujné přízraky bizarních transplantací hlavy i plejtváků obrovských.“ – Saša Hrbotický, aktualne.cz, 13.10. 2017

  premiéra: 10. 10. 2017
  foto