Pražské jaro 2018: Klangforum Wien
PROGRAM

  • Enno Poppe: Speicher I
  • Luboš Mrkvička: For Large Ensemble, Part D (světová premiéra skladby na objednávku Pražského jara)
  • Bernhard Lang: Monadologie XII

INTERPRETI

  • Klangforum Wien

Rakouský soubor Klangforum Wien je dnes považován za světovou špičku v interpretaci soudobé hudby. Zaměřuje se na mimořádně náročný repertoár a na svých koncertech a nahrávkách mu dodává přímo paradigmatickou podobu.

S Klangforum Wien spolupracovali nejvýznamnější skladatelé současné světové hudební scény. Na Pražském jaru soubor představí tři skladby, z nichž dvě patří k jeho osvědčenému repertoáru německo-rakouské provenience, a třetí bude světovou premiérou novinky z pera českého skladatele.

Program otevře dílo autora, který je v posledních letech hlavním reprezentantem střední generace německých skladatelů: Enno Poppe a jeho Speicher I pro 19 nástrojů, což je první část z jeho volného cyklu instrumentálních skladeb pro různá obsazení vznikající v průběhu posledního desetiletí.

Následně zazní nové dílo napsané na objednávku Pražského jara českého skladatele Luboše Mrkvičky (1978). Jeho skladba nesoucí abstraktní název For Large Ensemble, Part D je pokračováním cyklu podobně pojmenovaných instrumentálních skladeb, jehož předchozí části vznikly pro Orchestr Berg a Brno Contemporary Orchestra. Luboš Mrkvička se netají tím, že je nadšeným posluchačem rocku, stejně jako soudobé vážné hudby. Ve své tvorbě nicméně razí přísnou stylovou linii založenou na hudbě čistých forem a tvarů, zdůrazňující mistrně prokomponovaný hudební detail. Taková hudba klade vysoké interpretační nároky a může být výzvou i pro soubor formátu Klangforum Wien.

Program uzavře rozsáhlejší opus rakouského skladatele Bernharda Langa Monadologie XII. Rovněž Lang ve svém cyklu Monadologií tříbí svou osobitou estetiku, která kombinuje jistý konstruktivismus s minimalistickými prvky a rockovým instrumentářem.

Soubor  Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu rakouské hudby tím, že úzce spolupracuje se skladateli (nejen z německy mluvících zemí) a podporuje vznik nových skladeb. Klangforum během své více než třicetileté existence získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů, přes spolupráce na multimediálních dílech až po různé didaktické akce. Jeho diskografie zahrnuje více než sedmdesát CD, premiérovalo na pět stovek nových skladeb, je pravidelně zváno nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy, získalo četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty. Na Pražském jaru vystoupí s dirigentem Basem Wiegersem.