Oči v sloup

 • Koupit vstupenky
 • Koupit vstupenky

 • autor: Jiří Adámek a kolektiv
  koncepce: Jiří Adámek, Klára Hutečková a Zuzana Sceranková
  režie: Jiří Adámek
  dramaturgie: Klára Hutečková
  scéna a kostýmy: Zuzana Sceranková
  hudba: Ladislav Železný
  pohybová spolupráce: Martina Hajdyla Lacová
  light design: Pavel Havrda
  asistentka režie: Anna Mášová
  stážistka: Hana Launerová
  fotografie: Michal Ureš

  hrají: Vendula Holičková, Kateřina Neznalová, Ondřej Bauer, Fedir Kis, Daniel Šváb
  délka představení: 70 minut

  Autorská hra Oči v sloup volně navazuje na dřívější inscenaci téhož týmu Skončí to ústa (2016) a Adámkovu rozhlasovou Hru na uši (2018, k poslechu na webové stránce stanice Vltava). Podstatou trilogie je hra s vnímáním, jak naznačují orgány jednotlivých smyslů, obsažené v názvech. Titul Oči v sloup napovídá, že tentokrát je ve středu pozornosti zrak, pohled, tvář lidí pozorujících i pozorovaných.

  Jiří Adámek a výtvarnice Zuzana Sceranková navazují na kontext Studia Hrdinů důrazem na silnou minimalistickou výtvarnou stránku, ve které hravě odkazují na práce Jána Mančušky, Diega Velázqueze nebo třeba i Jiřího Valocha. Specifická architektura Studia Hrdinů je pro ně hřištěm, na kterém rozehrávají hru s naší pozorností, vnímáním i tradičním divadelním uspořádáním. Princip znejištění vede ke zbystření pozornosti a netradičním významům. 

  Stovky slov kvůli jediné větě, desítky gest pro jediné ach. Herní principy se střídají a proměňují tak, aby divák pokud možno nezapomínal sám na sebe a svoje prožívání.

   

  Na začátku vzniku inscenace Oči v sloup, byla dohoda s režisérem Jiřím Adámkem, divadelním jazykem uchopit výtvarné práce Jiřího Valocha a stylizovaně tak přivést na jeviště dílo žijícího umělce. V průběhu dvou let, kdy se vyvíjel scénář hry, se postupně dílo Jiřího Valocha stávalo spíše inspirací a ne plánovaným středobodem. Přesto první premiéra nové sezóny s dramaturgickým nadpisem „Vyrovnávání se s přítomností“ až metafyzicky tento nadpis naplňuje.

  Jan Horák

  umělecký ředitel Studia Hrdinů

   

  Děkujeme:

  NOVA SIT CB cz-03

  premiéra: 20. 11. 2019
  foto