Festival Norma 2019




Festival Norma 2019

Čtvrtý ročník festivalu Norma se po vynucené roční pauze vrací a poprvé bude situován do již zrekonstruovaných prostor městské galerie PLATO v bývalém hobby-marketu Bauhaus. Hlavním dramaturgickým tématem čtvrtého ročníku je žena, ženskost a s tím spojená angažovanost, společenská kritika, sexualita, poezie, citlivost…

Tento ročník je pak vystaven především na ose silných sól, které propojuje schopnost podmanit si diváka s minimalistickou důsledností. Toto podmanění může mít až manipulativní charakter jako v případech projektů Giuseppe Chica a Barbory Matijevič „Forecasting“ nebo Núrie Guiu „Likes“. Performance „Forecasting“ hravě propojuje precizní pohybový koncept s nevyčerpatelnou prázdnotou videií na sociální síti YouTube. Sebevědomý projev Núrie Guiu je pak schopný vtáhnou publikum, které přistoupí na její hru, ve které promyšleně propojuje popkulturní mediální fenomény s těmi duchovními.

Polská performance „Pure Gold Is Seeping Out of Me“ Renaty Piotrowské konfrontuje prostřednictvím osobních zkušeností touhu po mateřství s touhou po umělecké realizaci. Francouzská performerka Nach projektem „Cellule“ odkazuje k pouličnímu tanci Krump, který spontánně vznikl na začátku století v USA v době rasových nepokojů. Její interpretace je velmi osobní a v druhém plánu pracuje i se smutkem a samotou černošského performera v „bílém“ světě tanečního divadla.

Další projekty jsou opakem těchto spíše extrovertních, a do určité míry společensky kritických projektů. Performance „Seeking Unicorns“ Chiary Bersani je rafinovaným minimalistickým aktivizmem, který vědomě pracuje s našimi předsudky a citlivostí. Chiara evokuje holčičí jednorožčí svět jako univerzální touhu po kráse a právu na ní. Pohybově minimalistické „zátiší“ Luny Cenere „Kokoro“ odkazuje k inspiraci japonskou kulturou. Luna zpřítomňuje „vnitřní bytí“, které k nám rezonuje přes meditativně úsporný pohyb nahého těla. Performance „Nepřestávej“ Terezy Hradilkové propojuje téma touhy a světa hudby jako něco výsostně intimního, nedotknutelného i bolestného ve snaze po maximálním uchopení a porozumění těchto vášní.

Jediné „činoherní“ představení tohoto převážně pohybově a tanečně zaměřeného ročníku je inscenace podle předlohy Marguerite Duras „Bolest“ v režii Ladislava Babuščáka. Monodrama s Anitou Krausovou evokuje úzkost a bezmoc ženy v extrémní životní situaci. Hostem letošní Normy ze světa výtvarných umělců bude po Evě Koťátkove, Dominiku Gajarském a Vladimíře Večeřové výtvarnice a performerka Johana Střížková.
Dramaturgie čtvrtého ročníku festivalu Norma staví do popředí ženu, nemá ale feministické ambice. Na začátku této dramaturgické koncepce nestál nadpis „Žena a…“, ale možnost dát tomuto fluidnímu nadpisu konkrétní podobu, která se netváří, že něco pojmenovává a uzavírá. Jako pokaždé je naší ambicí, aby divák festivalu bral jednotlivé dny jako dramaturgické celky a ideálně viděl všechna představení. 

Jan Horák 

dramaturg festivalu NORMA

 

Pátek 8.11.

Johana Střížková  /CZ/ – instalace pro festival Norma

Studio Hrdinů / Marguerite Duras: Bolest  /CZ/ 18.00

Tereza Hradilková – Nepřestávej /CZ/ 19.30

Forecasting /IT-HRZ/ 20.20

Likes /ŠP/ 21.15

Floex DJ set 22.00

 

Sobota 9.11.

Johana Střížková  /CZ/ – instalace pro festival Norma

BRUNCH 15.00

Seeking Unicorns /IT/ 18.00

Pure Gold Is Seeping Out of Me /PL/ 19.00

Cellule /FR/  20.30

Kokoro /IT/ 21.30

Gin & Platonic DJs 22.00